Rekrutacja Liga Obrony Suwerenności/Małopolska tel. 881 208 147 Przyłącz się do Nas - NADCHODZI CZAS PATRIOTÓW!

wtorek, 28 lutego 2012

Obchody 65. rocznicy ostatniej walki i śmierci mjr. Józefa Kurasia "Ognia"

W Waksmundzie dnia 25.02.2012 odbyły się doroczne uroczystości ku czci i pamięci gorczańskiego partyzanta majora Józefa Kurasia "Ognia". W tym roku przypada 65 rocznica ostatniej walki i śmierci "Ognia" i jego żołnierzy. Program uroczystości zmienił się w ostatniej chwili - organizatorzy odwołali zaplanowaną wcześniej rekonstrukcję historyczną pt. "Za orła białego i koronę jego". Obchody rozpoczęły się w kościele od programu artystycznego - montażu słono-muzycznego. Wystąpił szkolny chór "Hilaritas" pod kierunkiem Sylwii Basty. Dzieci recytowały patriotyczne wiersze i śpiewały patriotyczne piosenki, głównie o tematyce partyzanckiej i bezpośrednio dedykowane Józefowi Kurasiowi.

Około godz. 11 odprawiona została msza święta w intencji Podhalan poległych w walce o wolną Polskę z niemieckim i sowieckim okupantem w latach 1939-1955. Po nabożeństwo uroczystości przeniosły się na miejscowy cmentarz na którym zebrani odmówili modlitwę za "żołnierzy wyklętych, odczytano Apel Poległych i złożono wiązanki kwiatów na grobach Konfederatów Tatrzańskich, żołnierzy Grupy Ochrony Sztabu mjr. Józefa Kurasia "Ognia" i mieszkańców Waksmundu.

Uroczystości w Waksmundzie zorganizowali: Społeczny Komitet Pamięci Żołnierzy Konfederacji Tatrzańskiej, Rocha i Zgrupowania Partyzanckiego "Błyskawica" oraz Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych im. Zgrupowania Partyzanckiego "Błyskawica" mjr Józefa Kurasia "Orła" vel "Ognia". Delegacja Ligi Obrony Suwerenności z Małopolski pod przewodnictwem naszego pełnomocnika Pawła Kukli oczywiście wzięła udział w tak zacnych obchodach,złożyliśmy kwiaty,zapaliliśmy znicze z nadzieją że nigdy ten wielki Polak,patriota nie zostanie zapomniany. Kraków był prężnie reprezentowany także przez Klub Gazety Polskiej,Stowarzyszenie KPN oraz młodzież z organizacji Małopolscy Patrioci. Po zakończeniu obchodów nasza delegacja została zaproszona przez zacną rodzinę Państwa Kurasiów na poczęstunek. Poniżej prezentujemy zdjęcia z obchodów w Waksmundzie.